Każdego tygodnia ok. 1500 Pacjentów z całej Polski oczekuje na wizytę w Poradni Onkologicznej warszawskiego Centrum Onkologii - Instytutu. Do tej pory było to miejsce ciemne, które nie napawało optymizmem. Tymczasem eksperci wskazują, że odpowiednio dobrane kolory i projekt wnętrza mają korzystny wpływ na samopoczucie Pacjenta onkologicznego i jego nastawienie do przejścia przez raka. Fundacja Rak'n'Roll-Wygraj Życie! oddaje do użytku jasną, funkcjonalną przestrzeń przyjazną Pacjentom.
Leczenie to nie tylko procedury medyczne, ale również wsparcie społeczne i życzliwe otoczenie, w jakim człowiek chory ma powracać do zdrowia – mówi dr Mariola Kosowicz, psychoonkolog, Kierownik Poradni Psychoonkologii COI. Szpital, poradnia przyszpitalna, to miejsca częstego pobytu osób chorych i ich bliskich. Dlatego też czym bardziej życzliwe otoczenie, m in. otaczające kolory, tym większy komfort dla osób cierpiących z powodu choroby. Kolory mają duży wpływ na samopoczucie człowieka. Jedne wprowadzają napięcie, rozdrażnienie, a inne łagodzą napięcia i stres. Życzliwe, estetyczne wnętrze to również oddanie szacunku osobom zmagającym się ze stresem choroby – podkreśla.
Poczekalnie w przychodniach onkologicznych to zwykle miejsca szare, przygnębiające i zatłoczone. Dlatego Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie! od pięciu lat zmienia rzeczywistość chorych, zmieniając przestrzenie, w których spędzają najwięcej czasu. Projekt Poczekalnie Onkologiczne został zainicjowany przez założycielkę Fundacji, Magdę Prokopowicz i jest wynikiem jej własnych doświadczeń i potrzeby zmiany. Jedną z głównych rak’n’rollowych zasad jest tworzenie warunków, by chorzy onkologicznie mogli żyć godnie, dobrze i szczęśliwie, pomimo raka. Wiemy, że godziny oczekiwania na wizytę mogą być lepsze. Dlatego remontujemy kolejne poczekalnie poradni onkologicznych oraz pokoje dzienne na oddziałach, by choć odrobinę wesprzeć Pacjentów w tym trudnym czasie oraz odwrócić ich uwagę od problemu, z którym tam przychodzą – podkreśla Joanna Rokoszewska-Łojko, dyrektor zarządzająca Fundacji Rak'n'Roll - Wygraj Życie!, koordynatorka programu „Poczekalnie Onkologiczne”. Do tej pory wyremontowaliśmy poczekalnie, m.in. w Katowicach, Olsztynie, Poznaniu, Zielonej Górze, Warszawie i Wieliszewie – dodaje.
Renowacja Poradni Onkologicznej COI była największym z dotychczasowych przedsięwzięć remontowych Fundacji Rak’n’Roll. Budynki i cała infrastruktura kompleksu Centrum Onkologii na Ursynowie liczy 30 lat! Stopień zużycia jest bardzo duży, niektóre pomieszczenia nigdy nie przechodziły remontu… - mówi Elżbieta Barańska, zastępca dyrektora ds. techniczno-administracyjnych, COI. Wszystkie siły i środki przeznaczamy na procedury medyczne, czyli ratowanie życia i zdrowia naszych Pacjentów. Na większe, a nawet mniejsze remonty nie mamy niestety funduszy. Dlatego takie gesty i działania dla nas - a przede wszystkim dla naszych Pacjentów - są niezwykle cenne i bardzo za nie dziękujemy - dodaje.
Generalnemu remontowi poddano 200m2 powierzchni. Odnowione zostały łazienki, rozprowadzona instalacja wentylacyjna, naprawione ściany i drzwi. Zniknęła ciężka i ciemna boazeria. Cała przestrzeń została pomalowana, a stare siedziska zastąpiono wygodnymi, kolorowymi fotelami i miękkimi krzesłami. Ściany ozdobiły zdjęcia osób, które przeszły przez raka i chcą dzielić się swoim doświadczeniem z tymi, którzy są na początku lub w trakcie tej drogi.
Remont został sfinansowany z darowizn celowych partnerów programu „Poczekalnie Onkologiczne”: Kulczyk Foundation oraz Akzo Nobel.
W kolejnym etapie prac odświeżona zostanie poczekalnia przy wejściu E oraz powstanie Punkt Informacyjny przy głównym wejściu do Centrum Onkologii, wskazywany przez Pacjentów jako największa obecnie potrzeba dla lepszego działania COI.