Dzień Boskich Matek

Dzień Boskich Matek

Opublikowany

6 października to Dzień Boskich Matek, kobiet w ciąży chorych na raka. Ich liczba stale rośnie. Dlatego Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie! wraz z Ekspertami apelują o zachowanie czujności onkologicznej u ciężarnych. Właśnie dziś Fundacja Rak’n’Roll odsłania mural na warszawskiej Woli na znak wsparcia dla wszystkich kobiet, które będąc w ciąży przechodziły lub przechodzą przez raka.

Dzień Boskich Matek ogłosiliśmy w 2015 r., by budować w społeczeństwie świadomość, że w ciąży można zachorować onkologicznie i można, bezpiecznie dla dziecka, w tym czasie się leczyć – mówi Marta Ozimek-Kędzior, koordynatorka programu Boskie Matki, członek zarządu Fundacji Rak'n'Roll. Ten dzień to również wyraz wsparcia wszystkich kobiet, które były lub są w takiej sytuacji. W Fundacji mamy świadomość, że to bardzo trudna sytuacja, decyzje, i zostawiamy je kobietom. Dbamy, aby miały dostęp do najlepszej opieki i wspieramy w każdej sytuacji - dodaje. 

Boskie Matki mówią, że czują się samotne, niezrozumiane, zagubione. Stają przed dramatycznymi wyborami i część pytań zostaje z nimi na długo, czasem na zawsze.  To jedno z najtrudniejszych doświadczeń życiowych, kiedy radość z macierzyństwa przeplata się ze lękiem o życie i zdrowie, własne i dziecka. Potrzebujemy wiedzieć, że społeczeństwo nas rozumie, akceptuje, wspiera, nie ocenia – mówi Monika Dąbrowska, Boska Matka, członek zarządu Fundacji Rak’n’Roll.

Każdego roku w Polsce u około 500 kobiet nowotwór jest diagnozowany w trakcie ciąży lub do roku po jej rozwiązaniu. Niestety lekarze obserwują stały wzrost liczebności tej grupy. Dzieje się tak z powodu wzrostu zachorowań na choroby onkologiczne, późnego macierzyństwa oraz występowania nowotworów w coraz wcześniejszym wieku.

Dlatego Fundacja Rak’n’Roll wraz z Ekspertami zwraca się z apelem zarówno do środowiska medycznego, jak i bezpośrednio do kobiet, o zachowanie czujności onkologicznej w trakcie ciąży, korzystanie z badań diagnostycznych oraz stosowanie właściwych terapii umożliwiających zachowanie ciąży. Ciąża nie chroni przed zachorowaniem na nowotwór, choć wielu z nas wydaje się, że to czas szczególnej ochrony dla kobiety - mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii, Konsultant Krajowego w dziedzinie Perinatologii, Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Sytuację dodatkowo utrudnia fakt, iż objawy choroby często są wręcz identyczne z objawami ciąży. Nawet tak charakterystyczny symptom jak wyczuwalne guzki w piersi są składane na karb ciąży, tymczasem może to być rak piersi. Dlatego, jeśli są jakiekolwiek podejrzenia, należy przeprowadzić badania diagnostyczne. Tym bardziej, że większość z nich jest bezpieczna i dla matki, i dla dziecka - podkreśla prof. Wielgoś.

Ciąża to często jedyny czas w życiu kobiety, gdy dostęp do badań jest ułatwiony a ich częstotliwość pozwala na dokładne monitorowanie zdrowia matki i dziecka. Apeluję do moich Kolegów, abyśmy byli czujni i dobrze wykorzystywali tę możliwość. Im wcześniej zdiagnozowana choroba, tym większe szanse na wyleczenie. Dlatego proszę nie zwlekać – mówi prof. Wielgoś. Kolejna ważna rzecz to leczenie. Dzięki rozwojowi medycyny praktycznie każdy rodzaj leczenia onkologicznego można stosować w ciąży, i chemioterapię, i chirurgię, czasami nawet radioterapię. Powtórzę za onkologami - ciąża nie zmienia rokowań dotyczących choroby. Jednak chciałbym jednoznacznie podkreślić, że to są wymagające pacjentki i prowadzenia ich mogą podjąć się tylko doświadczeni lekarze i wyspecjalizowane ośrodki. Jednak jest to możliwe, ba, w tej chwili jest to standard w opiece nad kobietą ciężarną - podkreśla.  

Aby uporządkować i upowszechnić wiedzę na temat prowadzenia ciąży z równoległym leczeniem onkologicznym, zespół 25 ekspertów w dziedzinie onkologii, ginekologii i położnictwa pod przewodnictwem prof. Mirosława Wielgosia oraz prof. Macieja Krzakowskiego, Konsultanta Krajowego w dziedzinie Onkologii, opracował i opublikował "Standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet w ciąży chorych onkologicznie".

6 października po raz trzeci będziemy obchodzić Dzień Boskich Matek. W tym roku  pomyśleliśmy o muralu, bo to piękna i trwała forma komunikacji społecznej. Weszliśmy w przestrzeń miejską, by pokazać, że Boskie Matki są wśród nas. – mówi Ozimek-Kędzior. Obraz „Boskiej Matki” namalował artysta, od początku związany z fundacją, współtworzący jeszcze ideę Boskich Matek z Magdą Prokopowicz, no i pięknie portretujący kobiety – Michał Warecki. Symboliczna boska jest piękna, kobieca, dostojna, refleksyjna. Kolorystyka obrazu energetyczna, wyrazista, mocna w swoim wyrazie – dodaje.

Ucieszyłem się, że Rak’n’Roll zaprosił mnie do współpracy. To jest moje miasto i moja ćwiartka miasta. Mam nadzieję, że trochę się przyczyniłem do jego uładnienia - mówi artysta. Temat Boskiej Matki jest mi szczególnie bliski nie tylko dla tego, że jestem przy nim od dawna, że w niego wierzę i że jest klasycznym wręcz tematem w sztuce. Jest mi bliski, bo Boska Matka to piękna kobieta – dodaje.

O wartości estetycznej muralu mówi także Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Dzielnicy Wola, dzięki któremu Fundacja mogła zmaterializować projekt. Mural to forma sztuki, dzięki której przestrzeń miejska zaciekawia, inspiruje, niekiedy porusza. Wielkoformatowa grafika przy ul. Wroniej 50 wymownie podejmuje temat leczenia onkologicznego przez kobiety w ciąży i mam nadzieję, że projekt będzie ważnym krokiem w zwiększaniu świadomości o chorobach nowotworowych. Warto podkreślić, że pomoc kobietom w ciąży chorym na raka oferuje szereg placówek na Woli, wśród nich Szpital Specjalistyczny św. Zofii. Placówka współpracuje z jednostkami o profilu onkologicznym, udziela kobietom opieki położniczej, ginekologicznej i psychologicznej. 

Projekt muralu połączył wielu ludzi dobrej woli (Woli!;) i tylko dzięki ich zaangażowaniu mógł powstać i pełni swoją rolę, dlatego z całego serca dziękujemy:
- Michałowi Wareckiemu (www.warecki.com.pl; Galeria Warecki na fb ) – za projekt „Boskiej Matki”;
- Urzędowi  Dzielnicy Wola i Zakładowi Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola – za zgodę i udostępnienie ściany na wykonanie muralu;
- firmie AkzoNobel (producentowi farb Dulux, Nobiles, Sadolin, Hammerite)  – za przekazanie materiałów na realizację muralu;
- firmie Good Looking Studio – za profesjonalną realizację muralu.

„Boskie Matki” to misyjny projekt Fundacji, spełnienie marzenia założycielki - Magdy Prokopowicz, która po własnych doświadczeniach, walce o możliwość leczenia onkologicznego i zachowania ciąży, postanowiła głośno mówić o tym, że „z rakiem można żyć, a nawet życie dawać”. W 2015 roku Fundacja Rak’n’Roll uruchomiła Program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”. Do dziś skorzystało z niego ponad 100 kobiet, w tym czasie powitaliśmy na świecie ponad 90 boskich dzieci, na pozostałe czekamy :). W ramach Programu podopieczne otrzymują bezpłatną pomoc onkologiczną, ginekologiczno-położniczą, psychologiczną, dietetyczną, rehabilitacyjną i urodową. W 2016 roku Fundacja wyszła z inicjatywą upowszechnienia wiedzy na temat leczenia onkologicznego kobiet ciężarnych w środowisku lekarskim. Pod przewodnictwem prof. Mirosława Wielgosia oraz prof. Macieja Krzakowskiego, Konsultanta Krajowego w dziedzinie Onkologii, 25 ekspertów w dziedzinie onkologii, ginekologii i położnictwa opracowało „Standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet w ciąży chorych onkologicznie”. W tym roku standardy weszły w życie.

Opieka oferowana w ramach Programu jest bezpłatna. Fundacja Rak’n’Roll na bieżąco zbiera fundusze na jego funkcjonowanie. Każdy może wesprzeć Program wpłacając środki na fundacyjne konto „Boskie Matki” nr : 57 1140 2017 0000 4902 1308 7103.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

RnR BM2 fot. Angelika Łazuta.jpg

grafika | 7,44 MB

Pobierz
RnR BM3 fot. Angelika Łazuta.jpg

grafika | 8,13 MB

Pobierz
RnR BM4 fot. Angelika Łazuta.jpg

grafika | 7,65 MB

Pobierz
RnR BM1 fot. Angelika Łazuta.jpg

grafika | 4,37 MB

Pobierz
RnR BM5 fot. Angelika Łazuta.jpg

grafika | 5,41 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Czas podsumować 2017!

temu

W 2017 roku pomogliśmy 70 Podopiecznym w zebraniu 1 224 000 zł na przejście przez raka, zapewniliśmy ponad 600 godzin bezpłatnego wsparcia psychologicznego, zorganizowaliśmy 25 warsztatów dla 300 kobiet w trakcie leczenia i po terapii, rozwinęliśmy program pomocy dla osób po raku, otoczyliśmy opieką 48 kobiet w ciąży chorych na raka i powitaliśmy na świecie 52 boskich dzieci, przekazaliśmy 452 peruki z naturalnych włosów kobietom w trakcie chemioterapii! Dodatkowo wyremontowaliśmy największą poczekalnię warszawskiego Centrum Onkologii. I uruchomiliśmy Radio Rak’n’Roll - gramy z życiem dla każdego, kto lubi moc lub jej potrzebuje!
Matka, ciąża i rak

temu

Jest ich około 400 rocznie, a kilkadziesiąt trafia pod opiekę Fundacji Rak’n’Roll. Prowadzimy program Boskie Matki, dzięki któremu kobiety w ciąży chore na raka otrzymują kompleksową pomoc. Powitaliśmy już na świecie ponad 50 dzieci i czekamy następnych. To nasz misyjny program, ale mamy wiele sposobów, by pomagać setkom chorych na raka.
Konferencja Międzynarodowej Grupy Badawczej Rak, Płodność i Ciąża (INCIP) po raz pierwszy w Polsce!

temu

Międzynarodowa Grupa Badawcza Rak, Płodność i Ciąża (ang. INCIP) spotka się 19 stycznia 2018 r. w Warszawie, by wspólnie wypracować nowe kierunki badań w leczeniu kobiet ciężarnych chorych na raka oraz podzielić się wynikami obserwacji zdrowia dzieci, których matki były poddane terapii w trakcie ciąży. Lekarze z 15 krajów, w tym, m. in. USA, Wielkiej Brytanii, RPA, Czech i Szwecji, w dowód uznania dla polskich naukowców, postanowili po raz pierwszy zorganizować spotkanie w naszym kraju. W trakcie obrad międzynarodowemu gronu ekspertów przedstawiony zostanie program „Boskie Matki” Fundacji Rak’n’Roll - Wygraj Życie, jedyny w Europie program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka.
Pierwszy rok działania programu Boskie Matki! Dzień Boskich Matek

temu

Od 2015 roku, 6 października obchodzimy jako „Dzień Boskich Matek”, na znak wsparcia dla kobiet w ciąży, które chorują onkologicznie. Ich liczba rośnie z roku na rok.Fundacja Rak’n’Roll działa czynnie na rzecz poprawy sytuacji ciężarnych z nowotworem. W ramach Programu kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki” udzieliliśmy pomocy 57 podopiecznym i powitaliśmy na świecie 49 „Boskich Dzieci”. Dziś inaugurujemy wraz z ekspertami „Standardy postępowania terapeutycznego u kobiet w ciąży chorych onkologicznie” skierowane do środowiska ginekologów i onkologów.