Dzień na U
Dzień na U to święto każdej i każdego z nas. To wybrany dzień w roku, który rezerwujemy na potwierdzenie naszego zdrowia. Profilaktyczne badania powinny wejść w nawyk tak samo, jak regularne wizyty u kosmetyczki czy treningi na siłowni. Aż 67% Polaków deklaruje, że to ich własna motywacja decyduje o tym, że chcą prowadzić zdrowszy styl życia. Zacznijmy od wykonywania profilaktycznych badań regularnie, raz w roku.
W piątej już odsłonie kampanii tym razem Stańczyk – kultowa postać obrazu Jana Matejki, bierze Dzień na U, opuszcza Muzeum Narodowe i udaje się na badania, dając tym samym przykład panom. Nieważne, jakie mamy stanowisko i jak bardzo jesteśmy zajęci – dzień na potwierdzenie naszego zdrowia powinien znaleźć się zawsze! Inicjatorem kampanii jest Fundacja Rak'n'Roll, a partnerami Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Nationale-Nederlanden. Honorowym Patronatem objął ją Prezydent m.st. Warszawy.
Dzień na U to dzień, którego potrzebuje każda i każdy z nas, by potwierdzić swoje zdrowie w badaniach profilaktycznych. W tym roku pod lupę brane jest zdrowie mężczyzn. Według badania przeprowadzonego przez ABR SESTA i SYNO Poland dla Fundacji Rak’n’Roll[footnoteRef:1] aż 58% mężczyzn ocenia swój stan zdrowia jako dobry. Co ciekawe 36% deklaruje wykonywanie badań kontrolnych raz na rok. Wśród nich znalazł się najbardziej zadumany mężczyzna w Polsce - Stańczyk, który wziął Dzień na U, opuścił swój fotel w Muzeum Narodowym i udał się na badania. Jak tego dokonał i co wydarzyło się u lekarza opowiada w spocie kampanii [https://youtu.be/lMpJiW6Hnv4]. [1: Badanie CAWI zrealizowane na reprezentatywnej grupie Polaków N=1001 w terminie 20.09-1.10.2023 r.]
W zachęcanie do potwierdzania zdrowia oprócz tytułowego Stańczyka, w którego wcielił się Krzysztof Zalewski, zaangażowali się artyści oraz osoby ze świata mediów, sportu i polityki. W spocie zobaczymy między innymi: Katarzynę Herman, Andrzeja Wronę, Michała Żebrowskiego, Rafała Trzaskowskiego, Olgę Frycz, Mateusza Damięckiego, Oliviera Janiaka, Bovską, Larę Gessler, Martę Wierzbicką, Mery Spolsky. Wsparcia kampanii udzielili również influencerzy: Ciocia Liestyle, Maffashion, Piotr Świniarski, Łukasz Dominiak, Jacek Jelonek, Łukasza Bogusławski, David Gaboriaud, Piotr Czaykowski, Łukasz Dominiak, Michał Korkosz, których także zobaczymy w nagraniu.
- Dbamy o siebie na różne sposoby: chodząc na siłownię, do fryzjera, na zajęcia, które nas rozwijają więc naturalne powinno być dodanie do tej listy również regularnych badań. Dbanie o zdrowie i profilaktyka to coś, o czym powinniśmy pamiętać zawsze, bez względu na ilość obowiązków - przypomina Jacek Maciejewski z Fundacji Rak’n’Roll.
Profilaktyka odgrywa kluczową rolę w trosce o nasze zdrowie. Warto podkreślić, że profilaktyka jest nie tylko dla tych, którzy odczuwają już jakieś dolegliwości, ale przede wszystkim dla tych, którzy chcą zapobiec problemom zdrowotnym zanim się pojawią. Właśnie do tego zachęca kampania Dzień na U. W tym roku twórcy skupiają się na zdrowiu mężczyzn i tym, jak panowie podchodzą do badań profilaktycznych. Okazuje się, że zdecydowana większość mężczyzn biorących udział w badaniu (88%) zdaje sobie sprawę z istotności rutynowych badań kontrolnych dla swojego stanu zdrowia. Tylko niewielki odsetek (3%) badanych wyraził wątpliwości co do potrzeby takich kontroli. To dobitnie pokazuje, że Polacy zdają sobie sprawę, jak ważne jest regularne podejście do badań kontrolnych. To, co jednak ich blokuje to m.in. brak czasu (aż 26%).
- Wielu z nas odkłada regularne badanie na później, jako wymówkę wskazując brak czasu. Dlatego, aby wyjść naprzeciw naszym pracownikom i dać im możliwość wzięcia dodatkowego dnia wolnego, który przeznaczą na badania, po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji zainicjonowanej przez Fundację Rak’n’Roll oraz postanowiliśmy zostać partnerem kampanii. To dla nas niezmiernie ważne, aby dbać o zdrowie, a co więcej promować i zachęcać do badań także innych. Nasz cykliczny udział w kampanii to dowód na to, że chcemy, aby badania profilaktyczne były wpisane na stałe do kalendarza – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektorka Komunikacji Korporacyjnej i Rzeczniczka Prasowa Nationale-Nederlanden.
Wysiłki Fundacji Rak’n’Roll wspierają pracodawcy, którzy przystępując do Programu Dzień na U, zapewniają wszystkim swoim pracownikom możliwość przeprowadzenia badań w godzinach pracy, np. poprzez dodatkowy dzień wolny, przekazanie pakietu medycznego czy zorganizowanie badań na terenie firmy. Już prawie 34 000 pracowników w 43 firmach dostaje czas na potwierdzenie zdrowia od swoich pracodawców.
Nie dumaj, rusz się do lekarza! Weź Dzień na U i potwierdź swoje zdrowie.
#dziennaU #potwierdzamzdrowie
Link do www akcji Dzień na U: www.dziennau.pl
Link do spotu na YT: https://youtu.be/lMpJiW6Hnv4
***
Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie!: Zmieniamy schematy myślenia o chorobie nowotworowej i działamy na rzecz poprawy jakości życia chorych. Pomagamy przechodzić przez raka: leczyć się godnie, żyć dobrze i z radością. Tworzymy programy, które są odpowiedzią na luki w systemie, a dotyczą potrzeb chorych i ich bliskich. Mówimy o raku rzeczowo i odważnie, przełamujemy tabu, uświadamiamy. Udało nam się stworzyć nową jakość w sposobie mówienia o chorobie w przestrzeni publicznej. Wobec rosnącej skali problemu, utrudniamy życie rakowi. Działamy na rzecz zdrowych wyborów, zachowań i otaczania siebie troską na co dzień.
Fundacja Rak’n’Roll powstała w październiku 2009 roku z inicjatywy Magdy Prokopowicz, która po swoich doświadczeniach z chorobą onkologiczną chciała pomóc ludziom w podobnej sytuacji. Więcej informacji na stronie: www.raknroll.pl
Muzeum Narodowe w Warszawie jest jednym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Powstało w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, ale jego siedzibę zbudowano dopiero w latach 1927–1938. Gmach w stylu modernistycznym zaprojektował Tadeusz Tołwiński.
Dziś zbiory Muzeum liczą około 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo.
O naszej kolekcji z każdym dniem dowiadujemy się więcej, dzięki projektom badawczym, naukowym i konserwatorskim prowadzonym przez muzealny zespół.
Dzieła ze zbiorów Muzeum mogą Państwo oglądać w Gmachu Głównym i jego czterech oddziałach: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Nationale-Nederlanden jest częścią holenderskiej Grupy NN, z której usług korzysta około 18 mln klientów na całym świecie. W Polsce działa od 1994 roku i jest jednym z liderów rynku, specjalizującym się w ubezpieczeniach na życie, oszczędnościach i emeryturach. Oferuje różnorodne produkty zabezpieczające finanse i zdrowie klientów w ramach czterech spółek: Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie, Nationale-Nederlanden Usługi Finansowe, Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń oraz Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne. Firma jako odpowiedzialna społecznie instytucja angażuje się również w różnego rodzaju działania pomocowe i edukacyjne, które stanowią integralną cześć strategii.