Nadanie certyfikatu "Super HoSpa – wybór fundacji Rak’n’Roll" Społecznemu Towarzystwu Hospicjum Cordis w Katowicach

Nadanie certyfikatu "Super HoSpa – wybór fundacji Rak’n’Roll" Społecznemu Towarzystwu Hospicjum Cordis w Katowicach

Opublikowany

24 marca b.r. prezes fundacji Rak’n’Roll, Kapsyda Kobro przyzna certyfikat Super HoSpa Społecznemu Towarzystwu Hospicjum Cordis w Katowicach. To już druga placówka w Polsce wyróżniona, jako miejsce przyjazne pacjentom onkologicznym. 

Hospicjum Cordis w Katowicach to - jak twierdzą jego pacjenci - dom aniołów. Od 25 lat otacza opieką dzieci i dorosłych cierpiących na chorobę nowotworową i inne przewlekłe schorzenia.

„Postanowiliśmy przyznać certyfikat Super HoSpy właśnie Hospicjum Cordis ze względu na fenomenalną osobowość i osobiste zaangażowanie ludzi, którzy tworzą to miejsce. Pani Jolanta Grabowska-Markowska, prezes i założycielka jest osobą ultrapozytywną, a hospicjum jest świadectwem jej działań. Udało jej się stworzyć niesamowite miejsce, w którym pacjenci czują się jak w domu” – mówi prezes fundacji Rak’n’Roll – Wygraj życie, Kapsyda Kobro.

O Programie Super HoSpa

W ramach programu fundacja Rak’n’Roll certyfikuje hospicja przyjazne pacjentom. Akcję zainicjowano po to, aby przełamywać stereotypy dotyczące chorób nowotworowych, jako tych oznaczających wyrok śmierci. Inicjatywa ma również na celu oswajanie z doświadczaniem terminalnego etapu choroby nowotworowej. Oznacza on oczywiście perspektywę zbliżającej się śmierci, tyle że w hospicjach z certyfikatem Super HoSPA ten etap choroby i życia pacjenta objęty jest wszechstronną, profesjonalną i pełna empatii opieką.

Inicjatorką programu Super HoSpa jest prezes fundacji Rak’n’Roll, Kapsyda Kobro. Osobiście odwiedza hospicja w całej Polsce, aby znaleźć i wyróżnić te rak'n'rollowe. Idea projektu miała swój początek w pracy Kapsydy z podopiecznymi fundacji leczonymi paliatywnie w czerwcu 2013 roku. Ciężki stan chorych oraz ich odejścia uświadomiły ją, że fundacja nie posiada narzędzi, aby zabezpieczyć podopiecznych na ostatnim etapie życia. Z tym Kapsyda nie chciała się pogodzić. Postawiła sobie za zadanie wypracowanie rozwiązania.

Tak też zaczęła się jej podróż po Polsce, mająca na celu znalezienie miejsc, które będą spełniać jej wyobrażania o „spokojnej i pełnej troski przestrzeni”, w której chorzy będą mogli czuć się bezpiecznie w ostatnim etapie swojego życia. Pierwszy Certyfikat „Super HoSpa – wybór Fundacji Rak'n'Roll” nadano 19 września 2014 roku Puckiemu Hospicjum pw. św. Ojca Pio.        

O Społecznym Towarzystwie Hospicjum Cordis   
Społeczne Towarzystwo Hospicjum Cordis od 25 lat działa, pomaga i wspiera. To najstarsze w Polsce Południowej hospicjum stacjonarne dla dzieci i dla dorosłych. Od początku istnienia prowadzą również opiekę domową dla dzieci i dla dorosłych z chorobami nowotworowymi w stanie terminalnym i chorobami przewlekłymi w stanie zagrażającym życiu. Od 3 lat „mieszkają” w nowym domu hospicyjnym w Katowicach. To nowa jakość, wysokie standardy i najlepsze warunki dla podopiecznych.

Zespół lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów i terapeutów niesie pomoc i uczy pomagania. Są przy chorych i wspierają ich bliskich. Pamiętają słowa swojej patronki św. Teresy od Dzieciatka Jezus, że „miłość jest wszystkim” i pokazują, że hospicjum to życie. Spełniają marzenia, burzą stereotypy, a jeśli trzeba - idą pod prąd. Mówią „NIE” eutanazji. I żadne zwątpienie, żaden argument nie zmieni tej postawy. Człowiek jest najważniejszy. Chory człowiek- tym bardziej. Wielka to lekcja i ogromny potencjał… wystarczy być uważnym na drugiego człowieka. I tylko tacy ludzie są treścią hospicyjnej społeczności.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Hospa.png

grafika | 5,17 KB

Pobierz
RnR.jpg

grafika | 34,8 KB

Pobierz
SuperHospa.jpg

grafika | 35,7 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.